​​​MCCPTA 2021-2022 Reflections Program Honorees
“I Will Change the World By…”

DANCE CHOREOGRAPHY

Intermediate Division

Award of Excellence 
Delara Chini, Cold Spring ES (Fighter) 


Award of Merit

​Samaayra Bhasin, DuFief ES (Gliding in Happiness)


Honorable Mention

Annika Sebastine, Wayside ES (Girl Power)

Middle School Division

Award of Excellence
Abigail Lee, A. Mario Loiederman MS (Breaking Barriers and Building Bridges)

Award of Merit 
Jenna Sherman, John T. Baker MS (Dancing is Kindness)

High School Division

Award of Excellence
Amanda Kossoff, Winston Churchill HS (Where is the Love?)

Award of Merit
Norah Lesperance, Albert Einstein HS (The Path)

Honorable Mention Awards
Julianne Garnett, Albert Einstein HS (Treat People with Kindness)

FILM PRODUCTION

Primary Division

Award of Excellence 
Liya Yedig, East Silver Spring ES (Inspiring Kids)


Award of Merit

Malcolm Abdullah Irons, East Silver Spring ES (Malcolm Explores Minecraft World)


Intermediate Division
Award of Excellence 
Mason Wu, Wayside ES (How I Make the World a Better Place)

Award of Merit 
Zahra Abdullah Irons, East Silver Spring ES (Everybody Loves Me)

Middle School Division
Award of Excellence 
Saesha Dhote, Martin Luther King Jr. MS (I Can Change the World By...Not Smoking)

Award of Merit
Maggie Wu, Herbert Hoover MS (Every Little Thing Helps)

High School Division
Award of Excellence
Todd Zhou, Winston Churchill HS (Recycle, We Can Change the World)


Award of Merit
Alexandros Murshed, Damascus HS (One Kind Act at a Time)


LITERATURE

Primary Division
Award of Excellence 
Kim Hailey, Beverly Farms ES (Save the Environment)


Intermediate Division
Award of Excellence
Caitlyn Min, Seven Locks ES (Keep Going)


Award of Merit 
Anvita Bangalore, Wayside ES (Changing the World with Personal Robots)


Honorable Mention Award
Charlotte Davidoff, Poolesville ES (Written in the Stars)


Middle School Division
Award of Excellence 
Katie Musik, Martin Luther King Jr. MS (The Pearl)


Award of Merit 
Cindy Baheri, Hallie Wells MS (Our Struggle)


Honorable Mention Award
Kareena Gupta, Herbert Hoover MS (Seasons)


High School Division
Award of Excellence
Camryn Crump, Damascus HS (The Tapestry)


Award of Merit
Brielle Taubenblatt, Winston Churchill HS (Dear Ocean)


Honorable Mention Award
Eitan Amster, Albert Einstein HS (Havens of Peace)


MUSICAL COMPOSITION

Primary Division
Award of Excellence
Annabelle Gu, Wayside ES (Make the World Cleaner)


Intermediate Division
Award of Excellence 
Leander Foster, East Silver Spring ES (The Cheese)


Award of Merit 
Aimes Thomas, Stedwick ES (A Walk in the Sunflower Field)


Honorable Mention Award
Gabriel Hallowell, Beverly Farms ES (Pollution Power)


Middle School Division
Award of Excellence 
August McFeaters, Herbert Hoover MS (Blazing Star)


Award of Merit 
Linus Tsang, Herbert Hoover MS (Power of Music)


Honorable Mention Award
Sabeera Ismail, Cabin John MS (I Can Change the World)


High School Division
Award of Excellence 
Austin Chen, Winston Churchill HS (Steps)

PHOTOGRAPHY  

Primary Division
Award of Excellence 
Malcolm Abdullah Irons, East Silver Spring ES (My World A)


Award of Merit

Emily Udler, Cold Spring ES (Solar Panels Help Save the World)


Intermediate Division
Award of Excellence 
Riley Cypes, Cold Spring ES (Ripples of Kindness)

Middle School Division
Award of Excellence 
Siddhi Kapadia, Hallie Wells MS (Painting Our World)


Award of Merit 
Izabella Hanif, Martin Luther King Jr. MS (New Day, New Ideas)


Honorable Mention Award
Joyce Fang, Cabin John MS (Puzzle Pieces)


High School Division
Award of Excellence 
Lauren Turner, Winston Churchill HS (Shoot Your Shot)


Award of Merit 
Sebastian Tulin, Winston Churchill HS (Someone Cares)


Honorable Mention Award
Benjamin Freund, Albert Einstein HS (Light Shines Through)


VISUAL ARTS

Primary Division
Award of Excellence 
Vivian Si, Wayside ES (Kindness Starts with Me)


Award of Merit 
Elina Min, Seven Locks ES (Learn to Fight)


Honorable Mention Award
Miracle Fasil, East Silver Spring ES (I Challenge the World to Discover the Planet)

Intermediate Division
Award of Excellence 

Ella Si, Wayside ES (Together, We Can Make a Bigger Chain Reaction Difference)


Award of Merit 
Dylan Lorraine-Zegarra, Cold Spring ES (The Trash Remaker)


Honorable Mention Awards
Ashra Siddiqui, Cold Spring ES (Take Action)

Middle School Division
Award of Excellence 
Katherine Xue, Herbert Hoover MS (Taking Off)


Award of Merit 
Michael Dong, Herbert Hoover MS (From Colorless to Full of Life)


Honorable Mention Awards
Margaret Howell, Martin Luther King Jr. MS (Potential Unfolds)

High School Division
Award of Excellence 
Larisa Kachko, Albert Einstein HS (A Playground is Just a Small City)


Award of Merit 
Amelie Yanez, Winston Churchill HS ("Pretty" is not Always Pretty)


Honorable Mention Awards
Sophie Nightengale, Albert Einstein HS (Feast Between Friends)

Information for 2022-2023 Program 

PTA Reflections is a nationally acclaimed student recognition program to encourage artistic creativity in the classroom and at home.

National PTA

The annual Reflections theme is created by a student and selected two years in advance through our annual theme search contest. Submitted by Jason Yevin, from Salk/Macarthur PTSA in New York, the 2022-2023 Reflections theme is 

Show Your Voice! 

See Flckr photo album of

2015-16 MCCPTA entries & winners